Az érzelmi zsarolás folyamata egy példán levezetve
2024.10.04 11:28
Az érzelmi zsarolás 6 tünetét egy egyszerű példán át fogom levezetni, a történet a következő: a pár egyik tagja, az érzelmi zsaroló már nagyon rövid ismeretség után össze akar költözni a másikkal, de ő ezt nem akarja.
Mi történik ekkor?
1.Követelőzés: össze akarok költözni veled.
2.Ellenállás: a másik felet ez kellemetlenül értinti, még nem akarja, túl korainak tartja, tartózkodó lesz, visszahúzódik, vagy kitalálja, hogy pl. most lesz nála festés , így ez nem fog menni.
3.Érzelmi nyomás: a zsaroló nem próbálja megérteni a másik felet, hanem erőszakkal el akarja érni az összeköltözést, eleinte hajlandó vitázni, de ez elég egyoldalú és végül kiselőadásba megy át. A másik ellenállását gyengeségnek tartja. Ekkor kerülnek elő a tipikus mondatok: „Nem szeretsz annyira, hogy összeköltözzünk?” vagy „Én csak a legjobbat akarom mindkettőnknek.”
4.Fenyegetőzés: mivel nem vált be az érzelmi nyomás, értésére adja a megzsaroltnak, mire számíthat, ha nem hódol be, ha nem tudja elkötelezni magát, akkor szakítaniuk kell.
5.Behódolás: mivel a másik nem akarja elveszíteni a zsarolót, magát vádolja, hogy neki nincs igaza, természetesen összeköltözni továbbra sem akar, de mégis beadja a derekát.
6.Ismétlődés: mivel a zsaroló győzött, felhagy az érzelmi nyomással egyenlőre. Természetesen a zsarolt rossz érzései nem szűnnek meg az összeköltözéssel kapcsolatban, de örül, hogy a zsaroló átmenetileg nem nyaggatja. A zsaroló pedig megtudta, hogy a módszer működik.