"Gyomorrontás" diétája

2019.07.22 08:39

Míg tipikusan télen a megfázás, nyáron sajnos egyéb megbetegedések keseríthetik meg az életünket.

Az egyik ilyen, a nyaralásokon is előforduló, a köznyelvben csak „gyomorrontásként” emlegetett hányással, hasmenéssel, szédüléssel, lázzal, gyengeséggel járó tünetegyüttes.

Fontos a hányással/hasmenéssel eltávozó elektrolitok pótlása, ma már erre a célra kaphatóak készítmények a gyógyszertárakban is! (ORS granulátum pl)

Fontos még a megfelelő folyadékpótlás is!

Fontos a szigorú diéta is azért, hogy tehermentesítsük a bélrendszert!

Az első fázisban csak folyadékot pótlunk! Erre a célra a legjobb a víz! Én a szénsavmentes ásványvizet ajánlom elsősorban! Az ajánlásokban szerepel a nagyon enyhe fekete tea sóval és cukorral, a burgonya és a sárgarépa főzőleve, kamilla tea, szűrt almalé, de tapasztalatom szerint kezdetben a víz az igazi!

A második fázisban (1-2 nap után) vezetjük vissza a szénhidrátot, a legjobb ilyenkor a ropi, és a sózott főtt krumpli. Majd a pirított kenyér, főtt rizs és háztartási keksz. Az ajánlások szerint még jók lehetnek: nyers, hámozott reszelt alma, nyáklevesek, szárazon pirított búzadara, vizes burgonyapüré, reszelt sárgarépa.

DE! Vigyázzunk a sok cukorral és a sóval, mert ingerelheti a gyomor nyálkahártyáját!

A harmadik fázis a fehérjebeépítés. Ekkor ajánlott a bőr nélküli csirkemell, pulykamell főzve, sütőzacskóban sütve, de semmiképpen sem zsiradékkal elkészítve! Az ajánlásban még szerepel a sertéskaraj, a tonhal, a tejtermékek, a tojás, de én még nem ajánlom kezdetben. Daraboljuk fel a bőr nélküli csirkemellet, tegyük sütőzacskóba, majd a sütőben készítsük el. Közben főzzünk egy kis krumplit és répát! Ez a legjobb ebben a szakaszban! Napokkal később,  ha már jócskán javult az állapot, elkezdhetjük nagyon kis adagokban bevezetni a zsírszegény tejtermékeket, ha nagyon ragaszkodunk hozzájuk. Készíthetünk főzelékféléket is, zsiradék nélküli rántással.

A negyedik fázis a zsiradékbeépítés. Itt is fontos a fokozatosság és a mértékletesség. Kezdjük az ételkészítéshez nagyon kevés mennyiségű étolaj, margarin, vagy vaj adásával (1-1 kiskanál). A kenyeret is megkenhetjük csökkentett zsírtartalmú margarinnal, vajkrémmel, kezdetben nagyon kis mennyiséggel.

Fontos, hogy ne terheljük le a gyomor-bélrendszert, ezért legyen 5-6 kisebb étkezés.

 

Miket kerüljünk?

A túl zsíros, túl fűszeres, nagyon forró, jéghideg ételeket!

A tejet/tejtermékeket egyéni tűrőképesség szerint adjuk!

Az egyes fázisok hossza 1-2 nap, de ez változhat a beteg állapotától függően!

 

 

Vissza

Elérhetőség

eletmodesminden

© 2017 Életmód és Minden -- Minden jog fenntartva

Powered by Webnode